VIDEOKAMERY.cz | RECENZE nejvyšší "amatérky" od Sony: HDR-PJ780

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › RECENZE nejvyšší "amatérky" od Sony: HDR-PJ780

RECENZE nejvyšší "amatérky" od Sony: HDR-PJ780

Na videu zde výše je rychlé zhrnutí funkci videokamery SONY PJ780, jde tedy o "promo-video" tohoto modelu.

Úvod editora PJ: Kolega Milan se pomazlil s VELMI zajímavou mašinkou. Její výbava odpovídá vcelku vysoké ceně, bereme-li v úvahu horní třídu amatérek a také otřepanou frázi na dnešní poměry. Elegantní strojek s vestavěnou 32gigovou fleš-pamětí a mnoha libůstkami pro fajnšmekry zaujme už vzhledem: zajímavá sluneční clona, pevně usazený periskop externích mikrofonů, hledáček s výsuvným a výklopným (!) okulárem a třešnička v podobě výkonné vestavěné mini-promítačky! Za zhruba 35 tisíc obdrží náročnější amatér kompaktního prcka s doslova vyčerpávající výbavou. Mrkněme se, jaký dojem udělá tento skvost na prodejce z oboru. A připomeňme, že se dá objednat i v našem poctivém Šopíku.

P.S.: dnes jsem zredigoval Milanův text pouze velmi jemně, ať si zase počteme stylistiku nadšeného mládí… Úžasný

Hned z prvního pohledu je jasné, že videokamera SONY HDR-PJ780 není žádný levný plasťák. Zřetelná je dominantnost velkého objektivu, futuristické těleso jakoby externího mikrofonu a nadto je tu solidní hledáček a dokonce i slušný projektor, což značí, že tahle top-kamča má vysoké ambice. Při uchopení kamery do ruky jsem byl překvapen, jak vzhledem ke své miniaturnosti sedne dobře do ruky a ovládací prvky jsou dobře ergonomicky umístěné. Na svoji velikost 137,5 × 84,6 × 74,2mm je mašinka celkem těžká: váží celých 575g bez příslušenství a baterie. Sériový s kamerou dodávaný akumulátor FV50 váží přibližně 50g. Popisovaný model Sony HDR-PJ780 představuje vůbec to nejlepší, co je v současné době možné od této firmy v amatérské třídě pořídit…

Přístroj je osazen vcelku malým, ale rozhodně s konkurencí srovnatelným objektivem, s hezky kombinovanými logy Carl Zeiss® Vario-Sonnar® T. Tahle soustava skel umí maximální šířku záběru (přepočet na kinofilm) 26mm a s rozsahem 26-260 mm má 10tinásobné optické přiblížení. To je možno prodloužit rozšířeným zoomem na hodnotu 17 - prý bez ztráty kvality - a to vše se světelností f1,8–3,4. Samozřejmou je i možnost připevnění nejrůznějších optických doplňků (sluneční clona, filtr, předsádka) na objektiv, k čemuž je určen vnitřní závit o průměru 52mm. Jaké patálie dokáže navodit sluneční clona nebo přiložená redukce, o tom se čtenář dočte v dalších odstavcích…

O stabilizaci se stará zjevně velice vyspělý systém, jejž nazývá společnost Sony „vyváženou optickou stabilizací obrazu SteadyShot™ s aktivním režimem“. Ta má být podle webu čs. zastoupení 13x lepší než klasická stabilizace (asi mají na mysli svůj předchozí model). Záměrně jsme uvedli, „že by měla být“, protože říci jednoznačnou cifru je nereálné, ovšem musí se nechat, že stabilizace je opravdu velice dobrá a i při plném přiblížení je velice snadné udržet záznam neroztřesený a stabilní. Schopnost stabilizace jakoby honit snímanou scénu hlavním očičkem objektivu - respektive držet onu čočku na místě ve středu při pohybu tělem kamery do stran - by měla být názorně patrná v následující video-ukázce hned pod tímto textem. Ukázky jsou novinkou od přechodu webu na DRUPAL…  

Oproti ostatním modelům dostala PJ780 větší snímací čip CMOS Exmor R™, s oním - pro amatéry zbytným - parametrem „technologií převráceného snímače“, o úhlopříčce 1/2,88“, což nám vychází na 8,82mm, zatímco na webu Sony se píše o 6,3mm. Na snímači je umístěno 6,65 milionu bodů, což je dnes již relativně rozumný počet. K tomu se patří dodat, že třeba kamery Panasonic mívají i větší snímač (HC-V700) s větším počtem bodů a oproti tomu firma Canon zase s body šetří, což znamená nižší rozlišení pořizovaných fotografii, ale v určitých scénách čistší videozáznam (řady HF M a HF G), což by zřejmě každý fanoušek našeho oboru považoval u videokamery za prioritní. Poznámka PJ: tzv. honbu za miliony pixel už probíralo bezpočet webů - u videa a velikosti pixel (versus čipu) platí méně je někdy více nastokrát…

Na těle kamery nalezneme pouze základní ovládací prvky, pro pokročilé nastavení je nutné využít dotykový displej 3,0 palcové širokoúhlé obrazovky, která je dobře čitelná i na slunci. Na horní straně je běžec transfokátoru (ZOOM), tlačítko pro focení a jak to bývá notoricky zvykem, na pravé straně zadní straně je k palci umístěna video-spoušť pro zahájení/přerušení záznamu. Na levé zadní straně je umístěno tlačítko pro přepínání modů mezi video- a foto- režimem. Po vyklopení LCD se na těle odhalí dvě ze všech zdířek a pětice tlačítek: POWER, NIGHTSHOT, LIGHT, přepnutí do režimu prohlížení a aktivace vestavěného projektoru…

Rozmístění vstupních a výstupních konektorů je na více místech. Na pravé straně je ukryt souběžně se zápěstním řemínkem USB-kabel s tzv. velkým konektorem (tj. nikoli mini-verzí). Na pravé straně jsou schovány za posuvnou krytkou zdířky pro připojení externího mikrofonu a sluchátek plus jakýsi Sony multi-port, který slouží pro připojení dálkového LANC-ovládání a analogovému propojení se staršími TV. V zadní časti pod tlačítkem video-spouště je umístěna zdířka pro nepostradatelný síťový adaptér. Posledním místem, kde jsou přípojná místa, je už zmíněná výduť pod výklopným displejem: jsou tu dvě (!) mikro-HDMI zdířky s převratným využitím. Jedna slouží pro výstup k externímu zobrazovacímu zařízení a druhá vstupní pro připojení jiného zařízení „dovnitř do videokamery“ a následné projekci záznamu zmíněným projektůrkem z připojeného zdroje. Vedle těchto HDMI je umístěn slot pro paměťové karty, umožňující rozšířit vestavěnou paměť (úvod zmínil 32GB) i na několikanásobek… 

Velice kladně hodnotím přední otočný ovladač, který je umístěn vlevo pod objektivem a jeho účelem je manuální kontrola nad kamerou. Uprostřed otočného voliče je tlačítko, kterým je velice snadné přiřadit jednu z funkcí k otočnému voliči: Ostření, expozici, clonu, čas závěrky, korekci automatické expozice a posun vyvážení bílé. Kamera je napěchována vychytávkami jako jsou GPS lokace a dalšími, o nichž se ještě zmíním a které mohou být podle náročnosti uživatele důležitým závažím na pomyslné misce vah při výběru. Naopak trochu zklamaný jsem byl hledáčkem, protože by si určitě zasloužil alespoň nějaký náznak gumové očnice, na nějž si technici od Sony mohli vzít příklad třebas z videokamery Canon HF G25…

Projektor udělal oproti minulým modelům také pořádný krok kupředu - zvýšila se svítivost i rozlišení. Sedmsetosmdesátka má tedy tyto hodnoty: světelný výstup až 35lumenů, rozlišení 854×480 a kontrastní poměr 1200:1. Minimální promítací vzdálenost je 0,5m a maximální velikost promítaného obrazu se udává až 250cm. Pro zaostření obrazu na plátně nebo zdi slouží posuvník na horní hraně displeje. Poznámka PJ: Už u prvního takhle vybaveného prcka - HDR-PJ10 popsal předloni Honza - jsme byli touto libůstkou (jak by možná napsal O. Neff krásněji „fičurou“ :-D) nadšeni - a pokud má takováhle vymoženost před sebou zjevnou perspektivu technického a uživatelského vývoje, rádi budeme očekávat, co přinesou další etapy. Především zvýšení přehlednosti i v neúplně zatměné místnosti by bylo žádoucí… 

Pořizovaný záznam má volbu tří formátů: nejvyšší kvalitou je samozřejmě AVCHD, celkem rozumným kompromisem mezi kvalitou a velikostí (objemem dat na úložišti) je formát MP4 (určen hlavně pro uživatele, kteří chtějí pořízený záznam sdílet pomocí WI-FI, s potřebným adaptérem do botky); a nejnižší možnou kvalitou je STD, tedy tzv. klasický DV-PAL. U režimů AVCHD lze nastavit různý datový tok a způsob snímaní. Režim 50i nabídne: LP, HQ, FH a FX mód s datovými toky 5/9/17/24mb/s. Další volbou je 25p, kde jsou režimy FH a FX (tj. s toky 17 a 24mb/s) a nejvyšší kvalita 50p má pak datový tok 28mb/s. Kvalitu fotografií lze také korigovat: v režimu 16:9 „L – M – S“, to je 24,1/12.3/2,3Mpx a v módu 4:3 18,1/5/VGA… 

 

Díky vestavěnému blesku nebudou problémem ani fotografie pořizované v šeru, ale musíme vzít v potaz, že vestavěný blesk má reálné pokrytí v rozmezí 30-150cm a velmi malé směrné číslo. Je otázkou, komu to bude vadit, ale bohužel musím zmínit, že při nejlepším rozlišení není možné pořídit žádné fotografie během spuštěného videozáznamu. Dalšími zajímavými funkcemi jsou v mašince například fázovací Golfový úder a plynulé pomalé nahrávaní. Kvalita pořizovaného audio záznamu je díky „externími“ mikrofonu s protivětrnou ochranou (další rozkošná libůstka ze základní  výbavy od výrobce) opravdu dobrá a potěší i možnost nastavení audio-záznamu buď v 2,0 (stereo) nebo prostorově jako 5,1…

 

Jak je vidět na videozáznamu pod tímto odstavcem, kvalita pořizovaného videa je opravdu velice dobrá i za zhoršených světelných podmínek a tam, kde by nestačily vlastnosti velkého čipu, tam se přidá přisvětlovací dioda plus funkce LOW lux. A pokud bude vážně „tma tma“, lze kameru přepnout do režimu nočního vidění a vidíme i neviditelné. Poznámka PJ: Tady je asi dobré podotknout, že například letní šaty jakkoli krásných dam neprokoukne ani tato dioda s funkcí zesílení zisku v nočních podmínkách. J No nic: mrkneme s Milanem do krabice a po vyzkoušení v praxi i terénu zkusíme krásnou a vyspělou brunetku maličko zhodnotit…

Co najdeme v krabici kromě vlastní kamery? Samozřejmostí je síťový adaptér a akumulátor neboli baterie, micro-HDMI kabel a USB-prodloužení. Dále je tu velmi elegantní protivětrná ochrana na mikrofon, dálkový ovladač a sluneční clona. Tato clona sice vypadá řekněme zajímavě, ale její přidělávání je opravdu (pomyslným) „porodem“: připevňuje se stejně jako například filtr - takže se s ní točí a točí na konci závitu jeden zjistí, že clona je na objektivu mimo výřez v otočném prstenci, čímž zavazí blesku - a jde se od začátku nanovo. Zde by si mohli vzít v Sony opět příklad u videokamer CANON HF G, kde clonu jednoduše nasuneme na objektiv a pootočíme. Lze namítnout, že clonu může uživatel nasadit nastálo, ale skladnost malého stroječku se povážlivě naruší a to by byla rozhodně negativní stránka užívání…  

Fotografie projekce vestavěným projektorem u videokamery Sony PJ780 na bíle zdi

Závěrem bych chtěl napsat, že popisovaná videokamera je opravdu povedená, ve smyslu výbavy evidentně VELMI nabušená a určitě si najde své uživatele, kteří s ní budou spokojení a snad využijí i všechny její libůstky. Z největších vymožeností zopakuji novinku v podobě schopnosti vestavěného mini-projektoru přehrávat video pořízené přímo kamerou i jakékoli soubory z externích zařízení (mobilu, tabletu, notebooku, satelitu, atd.). A přejdu-li plynule k hodnocení systémem plusů a mínusů, dávám vrcholu amatérských Sony následující ortel…

Klady:

                Objektiv – rozsah, širokoúhlost, slušný čip

                Stabilizace – OPRAVDU dobrá, velmi účinná

                Projektor – umí přehrávat z externích zdrojů

                Externí mikrofon – s „mrtvou kočkou“ (vítr)

 

Zápory:

                Sluneční clona – nešťastné připevňování

                Umístění konektoru pro externí mikrofon.

                Hledáček – očnice jako mučidlo uživatele

                Absence krytu projektoru – věčně upatlaný

                Cena, ale vzhledem k výbavě možná logická

 

A editor PJ si dovolí ještě svůj závěr. Mnohokrát jsem měl subjektivní zhrzený dojem, že zlatá Královna spotřební elektroniky - jak jsem začal mnoho let nazpět nazývat videokamery - jde kamsi do prázdna, někam, kde přestávají fanoušci oboru rozumět. Mám na mysli postupné očesávání výbavy, absence hledáčků, výmysly softwarových mágů (AVCHD a spol.) i slepá ramena vývoje, za jaké jsem (vesměs dobově správně :-D) druhdy označoval 8cm-DVD, systém microMV, vestavěný (rotační) harddisk v kamerách a podobné. Současnost mě ale už tolik neděsí. Přestože hlavně mladší generace si bude ještě nějaký čas pořizovat video- i foto- momentky mobilními telefony (a za čas trpce zalituje, že NEMÁ archiv slušné kvality), přestože poroste zástup fanoušků video-zrcadlovek i kamero-kompaktů, kteří přinejmenším dobře vědí, že ergonomie fotoaparátu jakékoli kategorie kameru nedohoní, vidím světlo. Ten pomyslný pocit zadostiučinění, že VIDEOKAMERY přežily a rozvíjí se! Tak jako se v posledních letech vrátily hledáčky do mnoha modelů nebo rostou schopnosti širokého záběru, tak mám dobrý pocit i z fajnšmekrovských strojků a jejich libůstek. Zvolám tedy Sláva všem, co ještě umí stvořit slušné videokamery, howg…Smějící se

A se závěrem textu znovu zmiňme, že popisovaný model videokamery se dá objednat i v našem poctivém Šopíku... 

V Galerii foto- a video- ukázek doplníme popisky během nejbližších hodin, ale recenzi jsme prostě dali v termínu...

Fotografie pořízená videokamerou SONY PJ780 - zoom a objekt v pohybu Fotografie pořízená videokamerou SONY PJ780 - zoom a objekt v pohybu Fotografie pořízená videokamerou SONY PJ780 - zoom a objekt v pohybu Fotografie pořízená videokamerou SONY PJ780 - zoom a objekt v pohybu Fotografie pořízená videokamerou SONY PJ780 - zoom a objekt v pohybu Fotografie pořízená videokamerou SONY PJ780 - zoom a objekt v pohybu

 

 

 

 

Vydáno dne 17. 5. 2013 (37 684 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 17:54), autor: VideokameryCZ

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

Media Main

Fotogalerie

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední vlákna

Fotka Sony DSR-35
krosna2 | 7. 3. 2024, 23:37
počet komentářů: 0
Prostě točte
tomas_1 | 30. 12. 2023, 03:25
počet komentářů: 0
Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 14. 12. 2022, 11:04
počet komentářů: 21
Svatební klipy
appalacio | 1. 8. 2022, 15:32
počet komentářů: 3
WorkShop19 - Fryšava
VideokameryCZ | 18. 5. 2022, 12:06
počet komentářů: 1
Pinnacle nevidí kameru
yaris.k@quick.cz | 1. 4. 2022, 18:31
počet komentářů: 8
Odborně naučná videa ze zdr. zařízení
appalacio | 12. 8. 2021, 12:34
počet komentářů: 2
Cyklomuzeum Žireč - příběh, který se stal skutečností
appalacio | 10. 8. 2021, 20:18
počet komentářů: 3
DaVinci Resolve 17
VideokameryCZ | 25. 4. 2021, 22:55
počet komentářů: 30
SW na střih videa
yaris.k@quick.cz | 28. 2. 2021, 12:58
počet komentářů: 36

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13650 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:20

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7118 x,
naposledy 9. 5. 2025, 17:50

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5632 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:34

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4959 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:32

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2099 x,
naposledy 9. 5. 2025, 17:03

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout