VIDEOKAMERY.cz | JVCHD3 - Full-HD+60GB: fešná 2.epizoda

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › JVCHD3 - Full-HD+60GB: fešná 2.epizoda

JVCHD3 - Full-HD+60GB: fešná 2.epizoda

Trio od dnešních producentů HDD-kamer (Kliknutí zvětší)Tradiční odkazy k souvislostem v těchto stránkách začněme stručným shrnutím krátké historie fenoménu pevných disků pro záznam videa. Teprve před 2ma roky přichází na podzim JVC s ucelenou řadou Everio-G, do níž zpočátku osazuje 20-ti a 30tigigové disky (z dílny firmy Hitachi). Už velmi brzy nato kontruje Veliký Boss Sony svou HDD-prvotinou v podobě SR90, s níž sklízí poměrně velké úspěchy především díky HIGH-osazení a neabsentujícímu hledáčku. Takřka současně přidává Victor tříčipovou verzi MG505 (ještě máme skladem :-D) a vzápětí i svou druhou řadu pro rok 2006. Vřava kolem (možná) nejpřevratnějšího způsobu ukládání digitálních home-videí od vynálezu pásky začíná: Sony spěchá ještě do loňských Vánoc s trojicí SR30/50 + SR70, JVC přidává Fire-Wire na propojovací základně, dvoumegapixelové duo a jako třešničku na dortu 5timegáč MG575. Po samozřejmé reakci firmy Sony v podobě další trojice SR32-72 se na HDD vrhá i Matsushitova odnož Panasonic svou vstupní ochutnávkou H20/250 a mezi druhy s HIGH-rozlišením SR1-SR8 (AVCHD od Sony) se vklíní ještě do Vánoc i Foto-Boss Canon se svou HG10kou. Fíha, to bylo informací…

Názorné srovnání objektivů HD3 a HD7 (Klikni pro zvětšení)Videokamera JVC GZ-HD3 je elegantní černý prcek s velmi podobnou výbavou jako sestra-předchůdkyně. Míry a váhy jsou 82 x 75 x 154 mm a 585 g bez ničeho (HD7 má data 91x77x186 mm a 665gramů). Objektiv (pro změnu) není FUJINON ZOOM LENS, ale KONIKA MINOLTA HD LENS a má stejný 10násobný koeficient přiblížení (s 8x pro foto plus 200x Digi). Asi nejdiskutovanější část výbavy Sedmičky - Optický stabilizátor OIS - byl u HD-Trojky změněn na Elektronický EIS a asi největší vizuální odlišností oproti HD7 je absence hledáčku. Stejnými detaily obou typů jsou naopak vestavěný pevný disk s kapacitou 60 GB, osazení 3mi snímači s poměrně malou úhlopříčkou 1/5" každého (3x570kPx) či průměr závitu objektivu důstojných 46 mm. Shodná zůstala i čísla nastavení ISO, rozsahů závěrky (v číslech 1/2-1/4000 pro video a 1/2-1/500 sec. pro foto), maximum velikostí fotografií 1920 x 1080 (plus možnosti 1440x1080, 1024x768 x 640x480) a odlišily se "pouze" některé z voleb, jež přísluší módům videa: JVC nově tvrdí, že pro plné rozlišení stačí 1.440x1.080 bodů; s tokem 26,6MBps (max. 30Mbps). Jděme nyní na prohlídku brunety dokola kolem…

Perspektiva JVC HD3 z pravé strany (Klikni pro zvětšení)Objektiv se zmíněným logem (víceméně) neexistující firmy už bohužel NEMÁ prstenec manuálního ostření, ale fešný důstojný vzhled i poměrně velká světelnost (a s f3,2-32 mm) zůstaly. Praktická mechanická páčka krytky objektivu se tu přesunula z pravého boku na spodní část, zatímco tlačítko funkce FOCUS ASSIST zůstalo jako věrná kopie na předním dolním výstupku vlevo. Přibyla tu praktická světluška s tlačítkem LIGHT (výměnou za rýhovanou obdobu FOCUS u Sedmičky) a zdířka pro externí mikrofon se přesunula do místa, kde ji naposledy měla MG505ka, přičemž u naší Trojky se pod její krytku vešlo ještě důležité USB-rozhraní. Pravá strana přístroje neobsahuje (to má patentováno kolegyňka Lenka :-D) zhola ničeho, až v horní oblině vzadu má osazení dvěma opět věrnými kopiemi hlavního vypínače-voliče funkcí, nahrávací video-spouště a patřičných kontrolek jako u HD7. Oproti předchůdkyni v dresu Victora má Trojka usazení pro akumulátory na výšku a díky tomu i přípojná místa - Fire-Wire, HDMI a COMPONENT (plus AV-výstup a DC-napájení) - dostala nová umístění podle obrázku. Umístění maličké (stranově výklopné) kolíbky transfokátoru, foto-spouště nebo botičky na doplňky (za tu určitě dík) jsou také v intencích předchůdkyně 7čky…

Zadní pravá perspektiva JVC HD3 (Klikni pro zvětšení)Myslím, že popisu vzhledu HD3 bylo vzhledem k naší (skromně tvrdívám FANTASTICKÉ :-D) obrazové příloze dosti a můžeme plynule přejít ke zkoušení a postřehům z praxe. První VELKÝ EXCES výrobce je asi jednoznačně ABSENCE hledáčku. Jsem si téměř jist, že poučenější fanoušci našeho oboru se mnou budou souhlasit, že tohle už Victor prostě přehnal. Jestliže má produkovat (relativně) drahou ručku pro fajnšmekry, je dobré (!) dodržovat určité zásady i logiku a chybějící hledáček je v mém chápání proti této logice. Hned další informací (tuším že dychtivě očekávané) budiž ta o účinnosti ELEKTRONICKÉHO stabilizátoru: co byste řekli, natočili mu ho tam? Je mi to moc líto, Mr. Victor (Japan-Victor-Company), ale ani u HD3ky nebude Tvoje synonymum Victoria! Jak mi @-psal druhdy po recenzi HD-Sedmičky jeden Slovák: stabilizátor ako keby nebol. Jsem si plně vědom důsledků tohoto konstatování, ale natěšený fanoušek má stále ještě dvě možnosti: může pro sebe HD3 zavrhnout anebo s recenzentem zavzpomínat na doby, kdy prostě žádné stabilizátory nebyly a mávnout rukou. Na rovinu se ale přiznávám, že po extempore u Optické stabilizace u HD7, o níž diskutuje tolik fanoušků celého světa, jsem očekával od JVC pochlapení; to v podobě polepšení. Šup slovo útěchy: EIS v HD3 přece jen NENÍ takovou tragédií, jako OIS u HD7…

Fazóna JVC GZ-HD3 se zavřeným LCD (Klikni pro zvětšení)Kamera nabíhá z vypnutí do plné pohotovosti k nahrávání v průměru za 6 vteřin - a je úplně jedno, zapíná-li se do plného provozu hlavním vypínačem (ten je i voličem módů) či prostým otevřením LCD-panelu. HD3ka se drží stejně jako Sedmička, vezmu-li v úvahu (osobní) pocit podstatně menšího "masa". Tlačítka jsou tady sympaticky uspořádána a vybavena obvyklými hmatovými výstupky na lepší orientaci prstů bez jejich vizuální kontroly při práci, ale to není samozřejmě nic ke chvále, spíš konstatováním obvyklosti. Z obrázků zde u textu (vlevo-vpravo, vše ke zvětšení) je vidno, že Victor neměnil na uspořádání nic podstatně a přestěhování zdířek nebo inovace detailů v designu nejsou výrazné. Z nabízených stupňů kvality nahrávání jsou tři: XP indikuje na prázdný disk 4h58m - tj. necelých 5 hodin možného záznamu, přičemž v nabídce je pouze lakonické XP. Druhou možnou kvalitou je SP, při jehož volbě svítí na displeji 6h58m a třetím (či prvním?) stupněm je nejmenší místo na disku 4h54m s označením kvality 1440 CBR (tedy s neměnnou rychlostí datového toku). Omrknu-li ještě i kapacitu disku na fotky, je tu nápis VELIK OBRAZ s postupnými volbami 1920x1080 (jediná s 16:9), dále 1440x1080, 1024x768 a 640x480 (všechny s poměrem 4:3), s doplněním o stupeň komprese zvaný KVALITA (možnosti NEJLEPŠÍ a STANDARDNÍ)…

Koláž z nabídek MENU u JVC HD3 (Klikni pro zvětšení)Natáčení se neliší od HD-Sedmičky také v ničem, pominu-li ovšem (vynucenou) nemožnost koukat se do hledáčku. Zapnu-li kameru se zaklopenými chlopněmi krytky objektivu, upozorní mě na svém displeji nápisem ZKONTROLUJTE KRYT OBJEKTIVU a zapípá si vesele do kroku (:-D). S trojicí tlačítek na levém okraji displeje (rámečku) asi seznamovat nemusím - mají totiž stejné funkce jako v HD7ce, s tím, že obsahují jaksi navíc i vymoženosti, které jsou v Sedmičce buď vyvedeny úplně ven nebo umístěny s jiným přístupem. K osvětlení (ale to doufám ne pro všechny) komplikovaných formulací z předchozího souvětí sem přikládám názorný odkaz na tabulku producenta a zůstanu v doufání, že čtenář nebude extra zmaten. Tlačítkem FUNCTION se zde otevře tedy seznam funkcí podstatně delší, než u Sedmičky - a místo vyjmenovávání jej rovnou všem čtenářům ukažme na obrázku pod odkazem. Je vidno, že kromě jiných funkcí tu ponechali Japonci např. indikaci přeexponovaných míst ZEBRA a k poslední položce VLASTNÍ NASTAVENÍ prozradím, že se pod ní ukrývá OSTROST a BAREVNÝ PRUH…

Objektiv HD3 - Konika-Minolta zepředu (Klikni pro zvětšení)Tělo JVC HD3 v detailu shora (Kliknutí zvětší vodorovně)Galerie ukázek tentokrát prostě nebude. Ne proto, že bych se chtěl "ulejt", ale prostě proto, že Trojka je vnitřním osazením a výbavou vlastně tak trošku očesaná Sedmička a přidáváním dalších ukázek bych mohl nosit pověstné dříví do lesa (nebo do dřevníku, jak je komu libo :-D). Podle mých zkoušení objektiv HD3ky není výrazně lepším ani horším dílem, než tatáž součást u HD7 a kdo by mi nevěřil, že - možná díky přílišné miniaturizaci - dokáže vyloudit festovní aberaci, toho ubezpečuji, že profesionální je na obou slunečních clonách v podstatě pouze nápis, beru-li vážně spíše FUJINON u opravdu velkých strojů nebo alespoň poloprofiček typu HD100. U popisované HD3ky si ale kladně přisadím, že se mi přece jen zdály ony barevné vady zanedbatelnější proti HD7, ale VŽDY musíme brát v potaz subjektivitu recenzenta a možnosti (lehce?) nestejných parametrů kus od kusu. Ukázkou fotky venkovského stavení v plném detailu 10násobného přiblížení chci svůj pocit demonstrovat i čtenáři. A ještě dodám, že bez opory rukou (například) okenního rámu se na plný ZOOM fotí dosti nestabilně, ale to je logické a patří mezi fyzikální (a optické?) zákonitosti…

Názorné použití externího mikrofonu s HD3 (Kliknutí zvětší)Drobnosti, zajímavosti, postřehy z praxe. Po zformátování disku se čísla maximálních záznamů zvýšila na 5h00m (XP), 7h01m (SP) a 4h56m (1440CBR), přestože jsem formátoval prázdný disk před první nahrávkou videa s pouze několika fotografiemi, což budiž spíše jen malou zajímavostí, po jejíž příčině nemíním vůbec pátrat. Ale dodám, že snímky kapacit při jednotlivých módech kvality jsou z kusu, který fotila kolegyně Lenka na prodejně, zatímco já měl doma k recenzi druhý (jiný) stroj. Victor tedy dodává z výroby nějaké tajemství obsazení nezjištěného počtu clustrů na disku, jež zmizí zformátováním. Indikace kapacity akumulátoru, známá i z dalších modelů kamer JVC nebo Sony i u vypnuté kamery, tu samozřejmě nechybí; a podobně shodné s většinou současných modelů z ranku je tu i vestavěné nabíjení baterie. V sadě s kamerou dostala Trojka prostřední typ AKU ze tří možných BN-VF8xx - tedy VF815 shodně jako HD7 - a stejně jako u dražšího modelu bude asi záhodno dokoupit přídavný. Potenciální zájemce může chtít vědět, spolupracuje-li HD3 též shodně jako HD7 i s externí vypalovačkou CU-VD40 - píšu ANO - a mezi nevyřčenými dotazy by se možná našel i ten o vzhledu HD3 s externím mikrofonem: nasadili jsme pro názornost RØDE-stereo; a spíše barevně než velikostně sedí Trojce podobně jako Sedmičce, aspoň mému oku…

Obě HD kamery JVC s diskem za sebou (Klikni pro zvětšení)ASISTENT ZAOSTřOVÁNÍ zde má stejně jako u sestry-předchůdkyně možnosti volby "zářících okrajů" ze tří barev G-B-R (tj. zelená-modrá-červená), transfokátor tu má kromě limitu 10x opticky navíc 40x/200x digitálně a ukládání klipů i fotek lze nechat mířit direktivně na disk, SD-kartu anebo tyto dva druhy souborů oddělit kvůli přehlednosti. Mimochodem kamerka vzala v pohodě (zčásti obsazenou) i (jak pro koho) relativně neznačkovou kartu Kingston 1GB a fungovala - "pouze" s výjimkou samočinné volby SP-kvality po osahání karty (nahráváno asi minutu). Přehrávání souborů *.TOD po stažení čtečkou paměových karet na HDD počítače fungovalo v přehrávači BSP i WMP a například i v produktu Nero ShowTime, jenž jsem zmiňoval v nedávné recenzi CX6. Přehrávač BSP mi indikoval 1440x1080 a oproti formátům AVCHD byl děj na mém recenzním železe plynulý (IP4 3GHz, 1G-RAM, GeForce 256MB, 200GB disk atd.). Na závěr popisu fešného příspěvku do jakési kroniky Královny spotřební elektroniky nemám žádné doporučení, zda Trojku KOUPIT anebo NE: bude to hodně o kapse potenciálního kupce, náklonnosti k značce a také třebas přesvědčení o výjimečnosti uspořádání HD+HDD - tedy vysoké kvality a disku. Přesto si ale dovolím formulaci, že uživatel HD3 se - s DůRAZNÝM poukazem na vyjmenované KLADY i ZÁPORY - nemusí cítit nijak hůře než velmi dobře. Nakonec: OBě recenze na oba Victorovy HD+HDD by měly společnými silami napovědět dostatečně; Videokamery CZ se snažily, HOWG…

Názorná tabulka údajů videokamer JVC GZ-HD3 a HD7 na zahraničním WEB-u..

neco
Fešnou mašinku (a nejenom) uspořádáním představil: Petr Jelínek

Fotodokumentaci pilně přichystali: Jan Holub a Lenka Juříčková.

Za @-upozornění na chyby od našich příznivců předem děkujeme.

 

 

 

Vydáno dne 12. 11. 2007 (46 510 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 14:00), autor: Petr Jelínek [jelinek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13650 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:20

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7119 x,
naposledy 9. 5. 2025, 17:17

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5632 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:34

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4959 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:32

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2100 x,
naposledy 9. 5. 2025, 17:29

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout