VIDEOKAMERY.cz | Panasonic SD1: Matsushitovo 1. AVCHD..

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Panasonic SD1: Matsushitovo 1. AVCHD..

Panasonic SD1: Matsushitovo 1. AVCHD..

Srovnání kartových typů Panasonic (Klikni pro zvětšení)
Tradici odkazů k souvislostem v těchto stránkách si bere za své kolegyně Lenka: její téměř neladěný ostrovtip je na řadě. Vysoce rozlišená kartovka Panasonic je na světě! Nejen na videokamerový trh se silně prodírá HD-kvalita na všech médiích (mini-DV kazety, HDD, paměové karty i DVD-disky). Je vidět, že budoucnost si bez HIGH-rozlišení již nelze představit, spíše se budou hledat nové technologie jeho vylepšení. Malé úvodní omrknutí firemních souputníků a jejich kartových počinů: Sony uvedl žhavou novinku HDR-CX6 - samo, že umí HD-čko, jak jinak, že (:-D) - pozornost firmy Canon upoutalo nám často rozpačité DVD médium (nová HR10) a disk v HG10 - takže z karet zatím holé nic - a Victor se drží své harddiskové klasiky: letošní typ GZ-HD7, kde je možno natáčet i na SD-kartu, ale čistou kartovku nyní v nabídce nemá; naposledy se hlásil s typem Everio MC500 na CompactFlash-karty, kde ovšem ještě nebyla možnost HD-kvality. Konečně pro Panasonic je vysoké rozlišení na SD-média "jedno velké poprvé", jelikož letošní model SDR-S10 (prcek odolný nárazu a vodě s 800kPx) neoplývá výraznou obrazovou kvalitou; a právě doprodávaná S150 - coby tříčipovka velmi kompaktního rozměru s optickou stabilizací - nemá (stejně jako MC500 či S10) možnost HD-módu. Jděmež se tedy juknout podrobněji na tento, zdá se, opravdu povedený kousek…

Detail kartové SD1čky zepředu (Klikni pro zvětšení)
Na kameru pro SD-karty držím v ruce celkem mohutné oválné tělo, které mezi současnými miniaturkami nepatří vůbec k nejlehčím kouskům s hmotností 430 g a mírami 74,1 x 64,9 x 137 mm (Š x V x H). Pro srovnání S150 49,9x100x83,1mm/250g a S10 31x63x114mm/182g. Pak se ale zase lze těšit z objektivu s logem LEICA DICOMAR, doplněného automatickou vestavěnou krytkou s lamelami. 12-ti násobný optický ZOOM a až 700násobné digitální zvětšení krotí optická stabilizace obrazu. S ohniskem f4,0-48,0 mm (přepočteno na kinofilm 38,5-462 mm) a světelností F1,8-2,8 také není SD jednička žádným začátečníkem mezi svými kolegyněmi nebo konkurentkami. Na objektiv se závitem o průměru 43 mm lze našroubovat pomocníka v podobě UV filtru či předsádky. Osazení je tříčipové a každý čip má 1/4" s 560.000 body. V barevném provedení Panasonic nijak neexperimentoval a zvolil šedo-stříbrnou klasiku, odlišný je pouze odklopný LCD panel: ten je z lesknoucího se téměř bílého povrchu, na kterém je bohužel vidět každý otisk prstu. Jiný materiál je také z boční strany, kde se videokamera chytá do ruky: tmavě šedý a jakoby drsnější, pro pohodlnější držení…

Detail modelu SD1 s otevřeným LCD (Klikni pro zvětšení)
Velmi pěkný pohled je na 3" LCD panel s rozlišením 251.000 bodů. Nikdy to sice asi úplně nevyrovná újmu na chybějícím hledáčku, ale čím větší obrazová plocha, tím kvalitnější práce se samotným přístrojem i pro zrakově dospělejší uživatele, že (:-D). Akumulátor se vkládá "do" kamery - a ne jak je časté "na" kameru - jelikož má volný šuplíkový prostor vespod v zadní části, do kterého se po odklopení krytu vloží. Dodávaný typ AKU má označení VW-VBG130 a kapacitu 1.320mAh; a právě díky většímu prostoru nabízí Panasonic možnost baterie s vyšší kapacitou VBG260 (má 2.640mAh). Oba akumulátory jsou ale stejně velké, takže výrobce zřejmě přidal jen objem pouzdra menšímu AKU. Na první pohled nic neříkající drážka s hrbolkem na vršku kamery slouží k lepšímu uchycení kamerky do ruky a opravdu pomáhá. Ve stejné rovině je kolébka transfokátoru, jež se docela příjemně ovládá, možná i vlivem zdrsněného povrchu a nepatrného vyčnívání nad drážku. Blíže k zadní části kamery je ještě tlačítko pro statický snímek, opačným směrem k objektivu je malý kruhový reproduktor o průměru 20 mm (ten je schován hloub), z něhož má být reprodukován náznak 5,1 kanálového prostorového zoom-mikrofonu s potlačením šumu (Dolby digital 5,1ch nebo 2ch)…

Detail ovládání SDR-SD1 zezadu (Klikni pro zvětšení)
V podstatě veškeré ovládání se řeší na zadní části SD1. Všimněme si celkově zakulaceného řešení s hlavním kolečkem, kterým se SD jednička po zmáčknutí aretace zapíná, vypíná, přehrává záznam a posledním posunem připojuje k PC pro stažení videa. Hned vedle vpravo je tu k dispozici joystick, který slouží k vybírání funkcí v MENU, přehrávání videa a volbám manuálních nastavení. Pod hlavním ovládátkem se vyskytují dvě malá tlačítka různých velikostí, jedno pro vstup do MENU a druhé pro mazání jednotlivých snímků v přehrávacím režimu s ikonkou koše. Pro poslední páčky se musí odklopit LCD panel a tam je k dispozici POWER LCD (coby podsvícení displeje nebo podle potřeby jeho ztmavení) a •AUTO •MANUAL •FOCUS (nastavení automatu nebo manuálu plus ručního versus automatického ostření). Pěkně je řešen slot na SD kartu, který se nachází také pod LCD panelem - pro vložení SDéčka (v pořizovací sadě mimochodem dodává Panasonic 4GB) stačí jemně odklopit "dvířka" s šipkou a nápisem SD CARD…

4 z nabídek kamery Panasonic SD1 (Klikni pro zvětšení)
Konečně zapínám kameru a mačkám MENU… To má 6 základních nastavení, v nichž jsou další podnabídky s výběrem funkcí každému nejlépe vyhovujících. Prostředí nabídek je tu české, tudíž srozumitelný pohyb pro všechny našince s odporem k cizím jazykům. V češtině ostatně u kamer zaostává už jen Canon a ten "to" prý chystá konečně v novém roce. První kolonka s názvem ZÁKLADNÍ odhalí SCÉN. REŽIMY, DIG. ZOOM, O.I.S. (optický stabilizátor obrazu), POMOC. MřÍŽKU a NASTAV. čASU. V části VIDEO lze zvolit v REŽIM NAHR. kompresi snímků - HF, HN a HE. V návodu jsem se nedopátrala přesného znění zkratek (tipla bych si HD-Fine, HD-Normal a HD-Economy), leč pro uživatele je důležité hlavně to, že HF je nejkvalitnější stupeň záznamu s datovým tokem CBR, což je podle Panasonicu Constant Bit Rate (neměnný datový tok) s 13Mb/s. HN a HE mají pak VBR (Variable Bit Rate - proměnlivý datový tok), přičemž HN je normální kvalita s 9Mb/s a HE ta nejúspornější s 6Mb/s, kdy se natočí nejdelší video v nejvyšší kompresi. Na 4GB kartu se vejde asi 40 min. v nejvyšší HF kvalitě, v HN 60 min. a HE 90 minut. Nelze tedy užít jiný, než jeden ze tří módů vysokého rozlišení, což je oproti Sonce CX6 možná trochu handicap, jelikož ta má celou řadu módů nahrávání jak ve vysokém, tak v klasickém (starém-dobrém??) SD-rozlišení…

Další z nabídek kamery SDR-SD1 (Klikni pro zvětšení)
Dále jsou tu v nabídce BARVA STMÍV., funkce VěTRNÝ FILTR, ZOOM MIKROFON, ÚROVEň MIKROFONU a ještě praktický pomocník AGS - brání nechtěnému nahrávání: zapomene-li se REC zastavit a videokamera se sklopí objektivem k zemi, natáčení se automaticky vypne. Ve FOTO je možno nastavit kompresi snímků (formát JPEG s velikostí 1920 x 1080 s možností vyšší komprese): tj. FOTO-KVALITA; dále VÝKON BLESKU a ZVUK ZÁVěRKY. ROZŠÍřENÉ umožní zapnutí INDIK. ZÁZN. a použití tří z "vyšších dívčích" funkcí ZOBR. PřEPALů (což je vlastně funkce ZEBRA, již používá Canon i Sony), PRUHY BAREV (obrazec k nastavování) a MF POMOCNÍK (pro ruční zaostřování). Předposlední řádek jménem NASTAVENÍ má 3 stránky podnabídek a obsahuje mimo jiné HDMI ROZLIŠENÍ, VIERA Link (pokud vlastní kameraman TV Panasonic s patřičnou podporou, může některé funkce kamery ovládat ovladačem TV), INTEL. LCD (zvýšení jasu a kontrastu obrazu) a volba KOMPONENTNÍ (zde jsou dvě možnosti výstupu 576i a 1080i) a další. Rozšířenou nabídku poskytuje ještě potvrzení joystickem v režimu nahrávání - je možno nastavit clonu, závěrku, vyvážení bílé barvy, digitální efekty a další funkce…

Konektory SD1 pod SD-slotem (Klikni pro zvětšení)

Konektory SD1 u objektivu kamery (Klikni pro zvětšení)
Konektory videokamery SD1. Objektivová část ukáže po odklopení krytu USB rozhraní (Hi-Speed USB 2.0) na stažení záznamu, případně fotek do počítače a HDMI pro připojení k HD Ready televizi a dalším patřičně osazeným video-přístrojům. Po odklopení LCD dole je těsně pod SD-slotem zbytek zdířek: A/V slouží pro spojení s běžnou televizí (apod.) a COMPONENT coby RGB-složkový videosignál k přenosu obrazu v plném rozlišení. Je tu i mikrofonní vstup MIC a v neposlední řadě zdířka DC IN 9,3V k napájení kamery ze sítě. V příslušenství SD-Jedničky je dodávaný zmiňovaný menší AKU s 1320mAh a externí nabíječka VW-AD21. Ta je velkou výhodou firmy Panasonic, protože po koupi náhradní baterky může kameraman s jednou točit a druhou zatím nabíjet. Síový kabel je tu dvakrát: první pro Spojené království a druhý pro všechny ostatní země (a k němu patří propojka coby DC kabel). K vyčerpání dodávaného příslušenství s kamerou zbývá zopakovat 4GB-kartu Panasonic (psala jsem asi na 40 min. videa), návod v češtině (mimochodem v návodu se mi velmi dobře orientovalo) i cizích jazycích, komponentní kabel, AV kabel, dálkové ovládání s baterkou, USB kabel a CD s programem pro základní zpracování AVCHD-záznamu…

SD1: Klip AVCHD, mód HF, 6 vteřin, 10MB (Klik otevře)
SD1: Foto, Plakát, 1920x1080, 581kB (Klik zvětší)
SD1: Foto, Auto, 1920x1080, 590kB (Klik zvětší)
SD1: Foto, WIDE, 1920x1080, 594kB (Klik zvětší)
SD1: Foto, TELE, 1920x1080, 612kB (Klik zvětší)
SD1: Foto, Lego, 1920x1080, 608kB (Klik zvětší)

Galerie Fotografií s Videoklipem (odstavec Správce PJ). Stejně jako minule jsme vložili do představení AVCHD-kamery malý klip v plné náloži a k němu 5 Fotografií z již ouplně podzimní nepohody. Každý snímek má v útrobách našeho serveru velkou verzi na zvětšení, respektive samotný Videoklip ke stáhnutí. A jako tuhle u CX6ky musím upozornit, že přehrávání "pouhých" 6ti vteřin AVCHD-ukázky (10,3MB) nepůjde jen tak na nějakém "železe" a hlavně taky jen tak v nějakém programu. Minule jsem zmiňoval možnost použití (například) součásti vypalovacího balíčku se známým logem Nero, kde se nachází i přehrávač Nero ShowTíme. Poznamenávám, že jediným počítačem v naší firmě, který přehrává VŠECHNO bez jediného zakolísání, je dva měsíce zánovní stroj s výkonným dvoujádrovým procesorem, protože mj. ani Správcovo domácí osazení 3GHz (IP4, NE Athlon) ve stolním PC nestíhá klipy bez drobnějších zadrhávání (možná ještě trošku pomůže přeinstalování, zatím netuším). Najetím kurzoru PC-myšky se tedy každý soubor pojmenuje (plus sdělí velikost) a kliknutím se otevře nebo stáhne dle manipulace s PC-hlodavcem (:-D). K dotazům zopakujme firemní @-mail…

Dva boční pohledy na Panasonic SD1 (Klikni pro zvětšení)
K samotnému natáčení a focení… Kvalita videa i snímků je na velmi solidní úrovni, což se od tohoto Panasonického počinu mimochodem čekalo (:-D). Nahraný záznam v té nejvyšší HF kvalitě jsem propojila k Full-HD Ready televizi s úhlopříčkou 94 cm, na které je samozřejmě vidět každý nedostatek; a obraz byl čistý. Videokamera projevila dobrou vůli i v šeru - ani tam záznam výrazněji nešuměl. Samotnou práci s kamerkou neruší žádné z ovládátek, všechny jsou prakticky při ruce, dokonce i joystick, který u firmy Panasonic často bývá až příliš citlivý, se choval příkladně. Vestavěný blesk pro fotky lze nastavit na několik úrovní intenzity (1,0-2,5 m) a funguje celkem účinně. Tlačítko PHOTO má dvě polohy jako klasický fotoaparát: tj. zaostření s domáčknutím k pořízení snímku. Provozní výhodou kamery je automatické vypnutí přístroje po zaklopení LCD panelu, takže ji lze nechat v takovém pohotovostním režimu, kdy stačí pouze odklopit displej a tím přístroj zapnout - pak začne nahrávat za cca 4 sekundy (jinak je to asi 7 vteřin). AVCHD formát s kompresí MPEG4 lze v klidu a pohodě rodinného krbu zpracovávat například i v cenově velice dostupném Pinnacle Studiu 11 (verze Plus a Ultimate)…

Kartové AVCHD-prvotiny: CX6 a SD1 (Klikni pro zvětšení)
Stabilizátor pracuje spolehlivě, i víc klepající se ruku vyrovná se ctí. Práce v přehrávacím režimu se mi také jeví jednoduchá a snadná, už proto, že stačí třeba zmáčknout jedno tlačítko s košem a snímek je pryč. Možnými zápory kamery by mohly být nepřítomný hledáček, nemožnost točení videa v jiném než HD-režimu a také komprese SD-karty, o facku kvalitnější HD-záznam může být pravděpodobně na mini-DV kazetě, ale rozdíl půjde poznat pouze na velkém LCD (Full HD) a asi nebude stěžejní. Kladů má SD jednička docela dost, od výhody malého výměnného SD-média, přes velesnadné a přívětivé ovládání, až po samotnou kvalitu záznamu i statických snímků. Myslím, že z celé mé recenze vyplývá můj kladný postoj k přístrojku - tedy pokud bude chtít někdo přece jen slyšet, jestli koupit nebo u právě představené SD1čky váhat, říkám rozhodně KOUPIT. Patřičná TV-výbava domácnosti k demonstraci možností AVCHD-klipů je předpokládána, k opravdovým zážitkům z HD-videa je ale nutnou. Končíto. Finíto…

Technická data videokamery Panasonic SDR-SD1 - stránky českého zastoupení

neco
První AVCHD od firmy Panasonic dnes představila: Lenka Juříčková
Svižné vyprávění své mladičké kolegyňky odredigoval: Petr Jelínek.

Předem děkujeme za upozornění na chyby, stačí nám klik na @-mail.

Vydáno dne 12. 10. 2007 (51 832 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 22:36), autor: Lenka Juříčková [jurickova]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední vlákna

Fotka Sony DSR-35
krosna2 | 7. 3. 2024, 23:37
počet komentářů: 0
Prostě točte
tomas_1 | 30. 12. 2023, 03:25
počet komentářů: 0
Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 14. 12. 2022, 11:04
počet komentářů: 21
Svatební klipy
appalacio | 1. 8. 2022, 15:32
počet komentářů: 3
WorkShop19 - Fryšava
VideokameryCZ | 18. 5. 2022, 12:06
počet komentářů: 1
Pinnacle nevidí kameru
yaris.k@quick.cz | 1. 4. 2022, 18:31
počet komentářů: 8
Odborně naučná videa ze zdr. zařízení
appalacio | 12. 8. 2021, 12:34
počet komentářů: 2
Cyklomuzeum Žireč - příběh, který se stal skutečností
appalacio | 10. 8. 2021, 20:18
počet komentářů: 3
DaVinci Resolve 17
VideokameryCZ | 25. 4. 2021, 22:55
počet komentářů: 30
SW na střih videa
yaris.k@quick.cz | 28. 2. 2021, 12:58
počet komentářů: 36

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13694 x,
naposledy 9. 5. 2025, 22:29

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7130 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:29

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5644 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:39

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4973 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:29

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2122 x,
naposledy 9. 5. 2025, 22:59

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout