VIDEOKAMERY.cz | Velezajímavý DVD-základ: Canon DC100

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Velezajímavý DVD-základ: Canon DC100

Velezajímavý DVD-základ: Canon DC100

Zleva: Canon DC100, DC40 a MVX460 (Klikni pro zvětšení)
Když výrobci před pár lety uvedli na trh další druh média - 8 cm DVD disk, čekali zřejmě větší a kladnější ohlas v řadách zákazníků. Přestože se ho tak úplně nedočkali, nabídka DVD kamer se postupně rozšířila a výběr není nijak omezen. Tak jako u klasických mini-DV kamer nabízí více firem videokamery pro nenáročné uživatele se základním rozlišením 800.000 bodů až po možnost fotit jako se 4megovým foákem. Jednu z početných nabídek má nyní i firma Canon s modely DC10, DC20, DC40, DC100 a novinkami DC21, 22 a DC95. Nový základ pro rok 2006 se jmenuje DC100 a já se jej teď tady pokusím čtenářům přiblížit. Podíváme se, jak si firma Canon představuje ideu nejspotřebnější kategorie: potřebuji natáčet a přehrávat; a v zásadě mi to úplně stačí ke spokojenosti v jakémsi neoficiálním oboru amatérské domácí video. Hledači povídání o diskových mini-DVD-kamerách si mohou kliknout i na naše odkazy ke konkurenčním modelům Sony DVD203 a DVD505 anebo ke kolegyňkám Canon DC10/20 a DC40…

Detail kamery Canon DC100 zepředu (Klikni pro zvětšení)
Co do velikosti je kamera celkem malá (51 x 86 x 123 coby Š x V x D), s hmotností 410g; skladná a tvarem díky DVDčku zaoblená téměř na všech stranách. Budí dojem, že se skládá ze dvou částí: těla kamery a místa pro disk. Výrobci si pohráli i s barevným provedením - z větší části má stříbrný povrch, malé doplňky a disková část je tmavě šedá. Skrývá uvnitř 1/6" CCD-čip s 800.000 body, což pro rodinné video a natáčení běžných situací úplně stačí, s podmínkou alespoň přijatelného osvětlení scén. Horší bude kvalita fotek, které se zde dají ukládat pouze na disk, protože slot na paměovou kartu chybí. Přesto je možnost zachytit nepohyblivá fota s rozlišením 1024 x 768 a 640 x 480. Objektiv nemá vůbec závit, takže nelze přišroubovat ani případný UV filtr. Ohnisková vzdálenost je 2,6-65 - a 43,6-1090mm jako ekvivalent kinofilmu - a světelnost objektivu 1:1,8; osazen je elektronický stabilizátor obrazu. Optické přiblížení je 25násobné a digitální s volbou 100x a 1000x. Neodpustím si poznámku o digitálním zvětšení: podle mého názoru je nesmyslné, že výrobce poskytuje ohromný 1000násobek, když už při 100násobku je kvalita ve výsledku prakticky nepoužitelná…

Názorný pohled pod LCD s AKU a bez (Klikni pro zvětšení)
Jako u většiny kamer i zde si můžeme vybrat způsob, jakým budeme nahlížet na snímání nebo přehrávání videa: mám na mysli hledáček pro jedno oko nebo LCD panel (klidně) pro obě oči. Za velmi malou očnicí - i když tady už je výraz OčNICE asi nepatřičným - je barevný mini-displej, tubus má páčku korekce dioptrií, bohužel ho nelze vyklopit ani vysunout, je jen jaksi mírně zešikmený vzhůru a najdeme na něm i reproduktorek pro přehrávací mód. LCD panel je u DC100 zato nabízen širokoúhlý a s úhlopříčkou 2,7". Potřebná krytka objektivu je vestavěná uvnitř a její ovládání je mechanické, takže při zapnutí kamery se nesmí zapomenout na její odsunutí. Akumulátor se vkládá pod LCD panel - proto kdyby se někdo rozhodl pro akumulátor s větší kapacitou, má jednoduše smůlu, jelikož by LCDčko nešlo zaklopit. Zbývá jedině dokoupit další AKU s úplně stejnou kapacitou…

Detailní pohled na DC100 shora (Kliknutí zvětší vodorovně)
Detail ovládání DC100 zezadu (Klikni pro zvětšení)
Detail bočních tlačítek DC100 nad LCD (Klikni pro zvětšení)
Tlačítek umístěných na těle videokamery je "tak akorát". Na horní diskové části kamery je transfokátor k přiblížení a oddálení (ZOOM), jenž je řešen kolébkou s malými drážkami, aby prst neklouzal. V jedné linii s ním směrem dopředu je základní přepínač režimů. K dispozici jsou 3: plně automatický program EASY, programovatelný s nastavením dalších funkcí (rychlosti závěrky, manuálního ostření, nastavení expozice atd.) a třetím je tu nastavení 6 scénických režimů: portrét, krajina, pláž a sníh…). Ve směru dolů je protáhlé tlačítko ke spuštění nahrávání. Hned vedle je hlavní vypínač, jenž volí nahrávací a přehrávací mód se zeleným tlačítkem aretace, přičemž zařazení záznamu nebo přehrávání je zde řešeno potažením dolů proti tlaku pružinky. Nad LCD panelem se volí veškeré další funkce pomocí 2 stříbrných tlačítek MENU a FUNC. Vedle nich je joystick s kulatým tlačítkem SET uprostřed, vše názorně dle přiložených obrázků. Poslední čudlíček slouží ke změně širokoúhlého formátu a 4:3 v režimu natáčení a při přehrávání pak ke střihu scén. Ve spodní části LCD panelu najdeme čtyři tlačítka mj. pro efekty a ovládání přehrávání…

Jedna z nabídek kamery DC100 (Klikni pro zvětšení)
Po zmáčknutí zmíněného tlačítka FUNC. je tu nepříliš velká nabídka, na jejímž prvním místě je výběr programu nahrávání označený jako P. Na výběr je Program AE (kamera automaticky nastaví podle objektu clonové číslo a rychlost závěrky), dále Používání režimu AE s prioritou rychlosti závěrky - lze vybrat rychlost závěrky a kamera automaticky nastaví pro objekt nejvhodnější clonové číslo - a Používání režimu AE s prioritou clony: tedy s výběrem clonového čísla a automatickým nastavením nejvhodnější rychlosti závěrky pro objekt nebo scénu. Druhé místo je k vyvažování bílé barvy AWB: AUTO-kamera si s nastavením poradí sama, DAYLIGHT, SHADE, CLOUDY, TUNGSTEN, FLUORESCENT, FLUORESCENT H a SET-vyvážení bílé v různých světelných podmínkách. Na třetím místě je Uplatnění efektů pro zvýraznění snímků (může se vypnout nebo vybrat efekt). Předposlední kolonka je pro digitální efekty (zatmívání, roztmívání, efekt kostky, vlna a další). Pátá funkce volí kvalitu nahrávání: XP (vysoká kvalita nahrávky s tokem asi 8,5Mbps), SP (standardní rychlost nahrávání) a LP (možnost nejdelšího záznamu s relativně zhoršenou kvalitou záznamu) - zhruba jde o 20, 30 a 60 minut videa na stranu DVD…

Pohled do otevřené mechaniky DC100 (Klikni pro zvětšení)
Hlavní MENU videokamery je rozděleno také do 5 částí (CAMERA SETUP, DISC OPERATIONS, DISPLAY SETUP, SYSTEM SETUP a DATE/TIME SETUP). V CAMERA SETUP najdeme A.SL SHUTTER (automatická pomalá závěrka), D. ZOOM (digitální ZOOM 100x, 1000x nebo vypnutý), ZOOM SPEED (rychlost přiblížení s možností zvolit 3 rychlosti), IMG STAB (zapnutí nebo vypnutí stabilizace obrazu), WIND SCREEN (potlačení větrného šumu). Druhá nabídka obsahuje základní manipulace s diskem DISC INFO (zobrazuje obrazovku, na níž lze ověřit podrobnosti týkající se disku), DISC INITIALIZE (v podstatě formátování disku), FINALIZE (uzavření disku), UNFINALIZE (opětovné otevření coby opak finalizace). Třetí bod je nastavením LCD panelu - BRIGHTNESS (jas), BACKLIGHT (kompenzace protisvětla), LCD MIRROR (zobrazení MENU na televizi při propojení), LEVEL MARKER (s horizontální linkou uprostřed obrazovky, pomocí které se lépe drží obraz v rovině), LANGUAGE (výběr jazyka, čeština není v nabídce)…

Detail AV-výstupu videokamery DC100 (Klikni pro zvětšení)
Pohled zezadu: DC100 s vyklopeným LCD (Kliknutí zvětší)
SYSTEM SETUP nabídne funkce STILL IMAGES (aktivace režimů nepohyblivých snímků), BEEP (zvuková indikace ovládání), POWER SAVE (kamera se asi po 5 minutách nečinnosti sama vypne). V poslední části už jsou pouze údaje o datu a čase a jejich nastavení. Vzhledem k druhu záznamového média (vypalovací disk) a tudíž snadné práci s počítačem najdeme na těle kamery POUZE 2 (!) konektory: AV a DC. DC IN čili napájení a nabíjení přístroje umístil výrobce do spodní části objektivu vpravo pod mikrofony. Dodávaná baterie BP-208 7,4V s kapacitou 850mAh (Li-ion) má vydržet v SP-módu s LCD panelem maximální dobu nahrávání 90 min, "normální" dobu 50 min. S hledáčkem má výdrž v maximální době jen o 5 min delší a v normální stejnou. XP a LP se pak liší pouze v několika minutách. Druhý AV-konektor je k propojení kamery s TV nebo videem: je pod krytkou mezi vypínačem a hranou LCD (viz obrázek tady vlevo)…

Pohled na DC ze strany mechaniky DVD (Klikni pro zvětšení)
Vkládání disku se řeší malým tlačítkem OPEN z boku kamery a oproti starším modelům DC 10/20 se mechanika disku otevře, i když je kamera vypnutá - s podmínkou vloženého AKU. Začít s nahráváním není problém - v případě, že je disk vložen déle a tedy připraven - start trvá zhruba vteřinu. Pokud ovšem vkládáme nové CD, nesmí chybět trpělivost asi 12 vteřin, což není málo. Kvalita pořízeného videa ničím nepřekvapí, nenadchne ani neodradí, jednoduše klasika spotřební třídy. Kamera je kompatibilní s disky DVD-R a DVD-RW: na první formát lze zaznamenat video pouze jednou a bez úpravy nebo odstranění záznamu, druhý nabízí možnost přepisovat a mnohokrát na médium nahrávat. Jako u dalších DVD-modelů jsou tu k dispozici 2 režimy formátu disku: VIDEO a VR. VIDEO si rozumí s DVD-R i DVD-RW a záznam z něj je možné přehrát v běžných DVD přehrávačích, ovšem bez další úpravy, VR je schopen úpravy záznamů, lze jej ale přehrát pouze v DVD přehrávačích, komunikujících s DVD-RW disky. Jednostranné DVD zvládne asi třetinu kvalitního XP-záznamu oproti mini-DV kazetě…

Sony HC44 a Canon DC100 zepředu (Klikni pro zvětšení)
Sony HC44 a Canon DC100 v perspektivě (Kliknutí zvětší)
Canon DC100 a DC40: obě zleva (Klikni pro zvětšení)
Canon DC100 a DC40: obě zprava (Klikni pro zvětšení)
Everio MG77 a Canon DC100 v perspektivě (Kliknutí zvětší)
Everio MG77 a Canon DC100 zepředu (Klikni pro zvětšení)
Canon MVX460 a DC100 v perspektivě (Klikni pro zvětšení)

Co se týká rozdílů mezi DC100 a dosud nejnižším DVD-modelem Canon DC10, k hlavním patří širokoúhlý LCD panel u DC100, větší rozlišení (1,3MPx) u DC10, tlačítko LIGHT, které aktivuje LED-diodu pro přisvícení u DC10; a umístění tlačítek přehrávání (DC100 je má ve spodní části na LCD panelu, DC10 nad LCDčkem). DC10 má ještě navíc několik tlačítek na těle kamery (FINALIZE, DISPLAY, BACKLIGHT, WIDE SCR). Přestože jsou videokamery skoro stejně velké, působí DC100 zřejmě kvůli plastovému povrchu hamatnějším dojmem a již podle vzhledu lze podle mě snadno odhadnout, že jde o levnější model. Kromě srovnání s DC10/20/40 jsme vyfotografovali popisovanou mašinku i se zástupci dalších značek a také různých nahrávacích videosystémů. Poznámka PJ: Potenciální zájemce si tak snadno odvodí velikost proti běžné kameře mini-DV od Sony anebo jedné z čím dál početnějších zástupkyň Victorových kamer s pevnými disky. Kvůli nabídce více vyobrazení jsme z nich sestavili jakousi galerii, protože tradiční sada snímků z fota a videa vcelku logicky pro tuto kategorii chybí…

Canon DC100 a MVX460: zepředu (Klikni pro zvětšení)
Canon DC100 a MVX460: zezadu (Klikni pro zvětšení)
Klady a zápory kamery. K jasným plusům DC100 patří širokoúhlý LCD panel - s tzv. PRAVÝM FORMÁTEM 16:9 - který dnes nenajdeme u podobně levných DVD-kamer konkurenčních firem. Zde určitě stojí jako konkurentky nejlevnější Sony DCR-DVD105 a Panasonic VDR-D150. Oproti těmto dvěma základům řad konkurence je také dnes popsaný Canon celkově nejmenší. Nevýhodou by mohla být absence závitu v případě potřeby nasadit UV, polarizační nebo jiný filtr, popřípadě předsádku. Za velkou nevýhodu kamery bych považovala asi i umístění akumulátoru pod LCD-panelem. Nemožnost vložení AKU s větší kapacitou by totiž pro někoho mohla být hlavním mínusem při jejím výběru. Nejlepší není ani hledáček kvůli velikosti a plastové očnici, ale tady se dá spíše už dnes jaksi zvolat HLAVNě ŽE TU HLEDÁčEK JE. Nakonec nepovažuji ani vyměnitelný DVD-disk za něco ideálního, vzhledem k poskytnuté době nahrávání a další manipulaci s nahranými záznamy. Pokud je ovšem pro někoho nesložitý přenos nahraných videí číslem jedna, potřebuje kompaktní levnou kameru, pak by DC100 určitě mohla stát za úvahu…

Technické parametry videokamery Canon DC100 na stránkách čs. zastoupení..

neco
Střízlivě redigoval naše (nadějné..) mládě editor webu: Petr Jelínek
Základní DVD-stroj od "foto-vůdce" tu představila: Lenka Juříčková

Jako všechny dostupné kamery je i tato v našem ON-LINE-prodeji..
Upozornění na chyby a dotazy (na cokoli) laskavě na správce webu.

Vydáno dne 11. 9. 2006 (29 171 přečtení, naposledy 10. 5. 2025, 12:04), autor: Lenka Juříčková [jurickova]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Zobrazení vláken

WorkShop číslo 3...
659 078x, naposledy 10. 5. 2025, 12:46
Canon XF100 a XF105
486 452x, naposledy 10. 5. 2025, 12:17
WS4: Austerlitz...
481 902x, naposledy 10. 5. 2025, 12:42
WorkShop 21.3.09
476 505x, naposledy 10. 5. 2025, 12:47
Sony Vegas
469 165x, naposledy 10. 5. 2025, 12:26
WS5
423 672x, naposledy 10. 5. 2025, 12:36
Edyho Foákování. :-)
386 478x, naposledy 10. 5. 2025, 12:13
příští WS
377 349x, naposledy 10. 5. 2025, 12:22
Panasonic GH4
327 091x, naposledy 10. 5. 2025, 12:05
Dobruška 6. a 7. června
315 793x, naposledy 10. 5. 2025, 12:28
Sony NEX-EA50
293 975x, naposledy 10. 5. 2025, 12:48
Canon XH A1s?
267 750x, naposledy 10. 5. 2025, 12:51
HV30 a zvuk
255 063x, naposledy 10. 5. 2025, 12:36
Video z firewire na USB a HDMI ?
253 787x, naposledy 10. 5. 2025, 12:25
Slider - pojezd
238 079x, naposledy 10. 5. 2025, 12:15

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13720 x,
naposledy 10. 5. 2025, 07:51

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7162 x,
naposledy 10. 5. 2025, 12:14

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5680 x,
naposledy 10. 5. 2025, 11:39

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 5003 x,
naposledy 10. 5. 2025, 12:08

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2164 x,
naposledy 10. 5. 2025, 11:10

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout