VIDEOKAMERY.cz | JVC RULEZ: spotřební duo D240+D270..!

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › JVC RULEZ: spotřební duo D240+D270..!

JVC RULEZ: spotřební duo D240+D270..!

Kvarteto letošních novinek roku 2005 (Klikni pro zvětšení)
Ještě odstavec správce stránek (P. J.). Nejen novým čtenářům tu dodržme jakési seznamování se souvisejícím. Pokud se bavíme jen o Victorovi, máme jej v sortimentu po odmlce už téměř tři roky a někdejší vůdčí trio se nám rozrostlo na čtyřku. Naše tehdy možná odvážná tvrzení o návratu JVC mezi kamerovou elitu se následně potvrdila do puntíku, i když český Victor není sortimentně shodný, jako např. Německý. Byly tu přehledy r. 2003 a r. 2004, dlaňová GR-DX25 s obhajováním levorukého ovládání u kolegyňky GR-DX35, srovnali jsme vyspělou GR-DV500 s konkurencí, osvětlili čtenářům pojem dlaňovek a popsali i tehdy nejmenší mini-DV světa DVP7. Následovala krásná GR-DV4000 a v našich MEGARECENZÍCH - první i druhé - soutěžily o body i videokamery JVC. Megapixelová D200 tu měla místo už záhy poté a odvážně jsme popsali i krásnou zajímavost GR-PD1. Spotřební duo D73 a DX37 se nám vešlo do jedné recenze v loňském podzimu a kartové Everio MC200 tu bylo před Silvestrem 2004. Nakoukli jsme také pod sukně profesionálkám řady GY: postupně to byly DV5001, DV300 i obří DV5100; a chystáme i soupis dojmů s tříčipovým Everiem MC500. Letošní sezónu u nás zatím prezentovaly konkurenční Panasonic GS35, GS75 a GS150, Sony HC17+HC42, PC55, HC90 a PC1000, Canon MV800, MV850i, MVX350i a MV880X. Jděme nyní na Markovu recenzi…

Videokamera JVC GR-D240 zepředu… (Klikni pro zvětšení)
Se svými rozměry těl 56 x 94 x 112 mm a hmotnostmi 430 gramů (tj. bez akubaterie a kazety) patří letošní "Viktoři" mezi konkurencí spíš k trošku větším modelům. čtenářově představě doplňme rozměry a hmotnost mini-modelu DCR-HC17 od Sony (55 x 90 x 112 mm a 400gramů), tytéž údaje základního modelu firmy Canon MV800 (má 51 x 93 x 130 mm a 430g) a ještě Panasonic NV-GS17 (64 x 81 x 114 mm a 410g). JVC GR-D240 a D270 jsou osazeny - podle nápisu na obroučce - objektivem JVC s průměrem závitu filtru 27 milimetrů, světelností F 1,8-3,2 a ohniskovou vzdáleností f 2,2-55 mm. Koeficientem přiblížení je 25násobné (bez stativu téměř nepoužitelné) optické a 800násobné (zcela zbytečné) digitální zvětšení. Výbava CCD-čipem s úhlopříčkou 1/6" a 800.000 body (400.000 aktivních) je v této kategorii standardem a ani u nových videokamer JVC se nedočkáme nějakého příjemného překvapení (jako třebas u loňské Sony DCR-HC14). Model GR-D270 je oproti D240 vybaven i slotem pro paměovou kartu, pro režim statického snímku pak lze logicky využít 800.000 bodů…

Detail mikrofonní zdířky nových JVC (Klikni pro zvětšení)
První fakt příjemné překvapení přichází po prozkoumání všech osazených konektorů obou přístrojů. Analogové rozhraní s (bohužel) atypickou zdířkou je použito z důvodu zkombinování klasického kompositního videosignálu (1xcinch konektor) a S-Video signálu. Přípojkou digitálního DV-rozhraní zůstává logicky již tradičně čtyřpinová zdířka IEEE1394 a kromě stahování videa v plné kvalitě DV-PAL do PC lze tzv. FireWire využít i pro funkci webové kamery. Model GR-D270 je ještě navíc vybaven rozhraním USB pro komunikaci počítače a paměové karty ve videokameře, konkrétně ve verzi mini-B. Potud zatím nic světoborného, nepočítám-li zmiňované S-Video. Co však nejednoho kameramanského amatéra může dokonce zaskočit (a pravděpodobně i příjemně zaskočí), je přítomnost vstupu pro externí mikrofon u obou modelů. Připojení mikrofonu realizuje vestavěná zdířka 3,5 mm stereo jack na levé straně, je však dost velká škoda, že ani jeden z obou přístrojů není vybaven botičkou pro uchycení příslušenství. Videokamera GR-D240 je vybavena pouze jednosměrnými výstupními konektory, model GR-D270 má spojení obousměrné, tedy analogový a digitální vstup jsou tu společně s průchozím převodníkem…

Zdířky: AV+DV konektory a napájení (Klikni pro zvětšení)
Oba dnes popisované typy jsou vybaveny i možností pořizování statických snímků. Zatímco levnější nižší dvěstěčtyřicítka ukládá "fotografie" jako šestivteřinový záběr na magnetický pásek mini-DV, vyšší z obou přístrojů GR-D270 je vybaven slotem pro paměové karty Secure Digital (SD) či Multi-Media-Card (MMC) a ukládá statické snímky jako soubory JPEG s maximálním udávaným rozlišením fotografie 1024x768 obrazových bodů. Po ergonomické stránce jsem ale osobně (Marek má zcela běžnou ruku, pozn. editora PJ) z obou přístrojů dosti v rozpacích. Ani po vytrvalém nastavování zápěstního řemínku se mi videokamery nepodařilo uchopit podle mých představ a zásadní problémy mi působil hlavně posuvný ovladač transfokátoru (ZOOM) a tlačítko foto-spouště. Nepraktický mi připadal i přepínač karta/kazeta ukrytý pod displejem a vypínač prosvětlovacích LED-diod umístěný tamtéž (obé najdeme jen u D270). Ostatní tlačítka již zaujala pozici na levé straně přístrojů nad výklopným 2,5 palcovým LCD-panelem…

Pohled na novou JVC zboku (Klikni pro zvětšení)
Kromě nejběžnějších voleb obligátního přehrávání zde ovládají tlačítka snad nejčastěji potřebné a mnohými kameramany často využívané funkce: BACKLIGHT, jejíž aktivací můžeme kompenzovat světlo na pozadí (tzv. protisvětlo). Druhým stiskem potom aktivujeme bodové ovládání expozice, kde tlačítky +/- lze vybrat jeden ze tří expozičních bodů a hodnotu pak takto aretovat. Funkce FOCUS umožňuje řídit obvyklé manuální ostření a REC SEARCH rychlé prohlížení např. právě pořízené scény v nahrávacím režimu. Funkce NIGHT snad nepotřebuje bližšího vysvětlení: dodám jen, že noční režim je barevný a funguje na principu prodloužení expozičního času (déle otevřená clona) pro dosažení ostřejšího snímku s menším množstvím obrazového šumu (klasický tzv. stroboskopický efekt je nabíledni). A když už jsme u tlačítek a voličů, nesmíme zapomenout zmínit se o hlavním čtyřpolohovém vypínači na pravé straně kamery a pojistce pro vyjmutí baterie na zadní stěně nad akumulátorem…

Názorné srovnání JVC s konkurentkami (Klikni pro zvětšení)
Že se letošní rok někteří výrobci (tedy i JVC) pustili jakousi "cestou nejmenšího zla", je zřejmé už hned po aktivaci nabídky menu. U modelu D240 se změnila pouze barva pozadí na světle šedou, u dvěstěsedmdesátky jsou pak změny hmatatelnější. Provedení menu v celkem povedené bílo-šedé barvě a roztažení na celou plochu LCD kazí pouze jeho úplná neprůhlednost. Ještě kdyby tak někdo ve firmě JVC změnil zvukové signalizace přístroje (připomínají mi zlaté časy počítačů Sinclair) a uživatel by mohl být konečně spokojen. Obsah menu je také poměrně snadno vytušitelný a každý, kdo někdy držel v ruce některou z amatérských videokamer, se zorientuje poměrně rychle. První položkou jsou digitální efekty, jež (kromě modelů firmy Panasonic) nemůžou chybět u žádného amatérského přístroje a ani videokamery JVC nebudou výjimkou. Devět efektů je stíracích/zatmívacích (přechodové efekty) a dalších pět legrací je obrazových (SEPIE, MONOTONE, CLASSIC FILM, STROBE, MIRROR)…

Nižší z obou modelů v boční perspektivě (Klikni pro zvětšení)
Nechybí možnost manuálního nastavení expozičních časů, a to v rozpětí od 1/50 do 1/4000 sekundy, což mezi výrobci nebývá moc obvyklé (většinou je nejkratší čas omezen na 1/2000 sekundy). Při nočním režimu se expoziční čas přibližuje až k 1/25 sekundy. Lze také vyvažovat bílou barvu, a to konkrétně hned pěti možnostmi. V režimu AUTO se o její správné vyvážení postará samotná kamera (teoreticky) a pod zkratkou MWB se skrývá manuální vyvážení bílé barvy. FINE nastaví barevné spektrum do mírně teplého zabarvení, v režimu CLOUD je pak teplota barev ještě výraznější. HALOGEN naopak barevné schéma pěkně vychladí (modrý nádech). Mezi nabídkou dalších voleb nesmí chybět ani možnost ručního upravení expozice. Z dalších nastavení zmiňme již jen telegraficky například režimy nahrávacích rychlostí SP/LP, volby nahrávacích módů zvuku 12 bit nebo 16 bit a zapnutí/vypnutí digitálního zvětšení obrazu nebo elektronického stabilizátoru…

Vybavenější z dvojice D270 zepředu (Klikni pro zvětšení)
Co naopak asi nepatří k běžné výbavě amatérské kamery, je položka zesílení zisku GAIN UP. U ní je možné zvolit jeden ze tří režimů: OFF, AGC a AUTO. Vypnutí OFF funkci zisku úplně deaktivuje a umožňuje tím natáčení tmavých scén bez úpravy jasu obrazu. Naopak nastavení AGC sice může zvýšit zrnitost obrazu, zvýší se však i jas obrazu. Volbou AUTO je rychlost závěrky nastavena jaksi flexibilně: při nedostatečném osvětlení sice poskytne jasnější obraz než AGC, ale pohyb zabíraných objektů pak může být už nepřirozený. Za téměř nesrozumitelným zkratkovým názvem AGC jsou ještě ukryty dvě asi stejně (ne)srozumitelné volby: 5S a ANIM. Varianta 5S nastaví záznam po pětisekundových sekvencích, ANIM. provede záznam jenom několika málo snímků a OFF je prostě OFF. Obě tato nastavení jsou zvláště vhodná v kombinaci s funkcí intervalového nahrávání, jíž je vybaven jen vyšší z obou přístrojů D270. Další příjemnou funkcí může být třebas i WIND CUT, jenž umožňuje potlačení šumu vytvořeného větrem…

Detail vypínače a voliče funkcí (Klikni pro zvětšení)
Co dnes zajímá stále větší počet fandů, je nahrávání v širokoúhlém módu 16:9 - u obou přístrojů je po dvou WIDE režimech. CINEMA obraz pouze ořízne a doplní nahoře i dole černým pruhem (obraz se pak logicky stále tváří jako 4:3) a SQUEEZE naopak obraz roztáhne: na televizích 16:9 vypadá v pořádku, ale na TV ve formátu 4:3 je viditelná deformace. Zajímavou vychytávkou je nastavení tzv. režimu PRIORITY. Přepínáním sledování videa na LCD-panelu fungují kamery JVC stejně jako stroje všech ostatních výrobců: chci-li používat hledáček, musím zavřít výklopný panel, chci-li naopak natáčet s použitím displeje, otevřu ho (LCD) a hledáček se takto automaticky vypíná. S nastavenou hodnotou FINDER je výklopný LCD trvale deaktivován a funkční je vždy pouze hledáček. To umožní u modelu D270 natáčet hledáčkem a zároveň používat ovládací prvky ukryté právě pod LCD-panelem. Na tomto místě je třeba zmínit jeden pro mě docela podstatný nedostatek. Při otočení LCD panelu o 180° funguje u většiny videokamer hledáček zároveň z LCD-panelem. Bohužel ani jeden z těchto přístrojů japonských tvůrců z firmy JVC toto zdvojení prohlížení neumožňuje…

Detail ovládání transfokátoru JVC (Klikni pro zvětšení)
Srovnání výsledků obou kamer s jejich konkurentkami od kamerových firem Sony (HC17, HC19, atd.), Canon (MV800, MV830i, atd.) nebo Panasonic (GS17, GS21, atd.) nám tentokrát rozhodně výběr neusnadní. Výsledky videa jsou podle našich subjektivních názorů více méně srovnatelné, hlučnost je sice slyšitelná, nicméně v mezích, zde však zatím stále platí (neoficiální) nadvláda výrobků firmy Panasonic. Za dost velkou výhodu osobně považuji přítomnost MIC konektoru, který výše řečené dokáže poměrně snadno kompenzovat (navíc JVC dodává na trh botičku pro připojení mikrofonu s montáží do stativového závitu, jejíž vyobrazení přikládáme). Horší výsledky u "Victorů" vykazují hlavně elektronické stabilizátory obrazu, kde je jasně vidět precioznost provedení a kvalita použitých technologií u konkurenčních amatérských mašinek optického krále, firmy Canon, a videokamer z dílny elektronických polobohů z firmy Sony, přičemž obě značky mají pravděpodobně shodný systém uspořádání této elektronické stabilizace obrazu…

Kvarteto vyšších spotřebek roku 2005 (Klikni pro zvětšení)
Ve srovnání ergonomie - ve smyslu ovládání a držení videokamer - mají podle mého (naprosto subjektivního) názoru nejlepší provedení těla přístroje firmy Panasonic, modely JVC bych však (opět subjektivně) zařadil hned za ně. Ovládací prvky mně jako konzervativnímu uživateli asi nejvíce vyhovují v provedení firem Canon a JVC (tlačítka jsou tlačítka), mnohem méně pak 5směrné joysticky u videokamer Panasonic; a dotykové displeje Sony mi slušnost ani nedovolí komentovat (nejspíše půjde také hlavně o zvyk). A výsledek? JVC D240 jako základní model výrobce je nepochybně konkurenceschopný srovnatelným modelům jiných výrobců a typ GR-D270 nabídne pravděpodobně absolutně nejlepší poměr ceny k výbavě. Slot pro paměovou kartu, AV/DV vstup, mikrofonní zdířku, LED diody nebo dálkové ovládání nemá kdekterý mnohem dražší model. Proto mohu vyšší D270tku vřele doporučit všem zájemcům o solidní low-end modýlek s bohatou výbavou. Tak a máte to…

S konkurenčními videokamerami zepředu (Klikni pro zvětšení)
Dovolím si tu udělat pomyslnou komerční tečku za dnešní recenzí kolegy Marka S. (PJ). Máme za sebou pár realizovaných kousků obou popisovaných novinek firmy JVC, přičemž nepříliš dražší a výrazně vybavenější model GR-D270 se prodává opravdu (!) dobře. Všem koupěchtivým fanouškům značky JVC nabízíme levnější verzi D240 už od 11.777,- korun s tzv. základním balíčkem a o dva tisíce dráž s velkým balíčkem od naší firmy, což je stále určitě konkurenceschopná cena i proti tzv. E-shopům (doporučená MOC je 12.990). Vybavenější typ D270 pak může mít potenciální zájemce od nás za 13.777,- Kč s malým balíčkem a opět o dva tisíce dráž s velkou sadou potřebných doplňků (MOC je 14.990,-). Pro dotazy na dostupnost kterékoli z nabídky videokamer JVC nebo objednání přikládáme náš firemní E-mail a popis cesty do naší prodejny. A jen na okraj: v rámci naší základní ceny dáváme už kazetu, brašnu a třebas naši knihu o kamerách s věnováním autora nebo některý z velkého počtu firemních dárků…

neco
Rád redigoval svého spisovatelského kolegu Marka: Petr Jelínek
Text recenze sestavil a většinu fotek si připravil: Marek Skoták

Vydáno dne 8. 6. 2005 (43 171 přečtení, naposledy 11. 5. 2025, 09:46), autor: Marek Skoták [skotak]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13835 x,
naposledy 11. 5. 2025, 09:42

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7226 x,
naposledy 11. 5. 2025, 09:55

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5746 x,
naposledy 11. 5. 2025, 08:35

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 5066 x,
naposledy 11. 5. 2025, 09:45

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2225 x,
naposledy 11. 5. 2025, 08:15

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout